GKF 100 år

Göteborgs Kanotförening fyllde 100 år!

 

2011 var ett mycket viktigt år för Göteborgs Kanotförening. Vi fyllde nämligen 100 år!

Vi firade detta ordentligt med olika aktiviteter i föreningens regi och samtidigt kom vi ihåg våra grundare som för 100 år sedan bildade föreningen och med envishet och uppoffring påbörjade det arbete som lett oss fram till det vi är idag:
En förening med god ekonomi och arbetssätt som skapar en unik atmosfär som undertecknad inte hittat i så många andra föreningar.
En viktig grund för detta är att den grund som föreningen fysiskt står på ägs av oss dvs medlemmarna i Göteborgs Kanotförening. Det var förutseende medlemmar som i föreningens barndom köpte marken av Göteborgs stad för en förmodligen blygsam penning. Då bestod föreningens mark av några öar vars omgivande vatten successivt fyllts ut och idag bildar vår mark.

 

De aktiviteter vi firade 100 års jubiléet med var.

7:e april: Födelsedagskalas med filmvisning kaffe och tårta

21:a maj: Öppet hus med paddeluppvisning, kanotsegling och på kvällen 100års fest för medlemmar och speciellt inbjudna.

10-14:e augusti: SM i kanotsegling med medföljande regattamiddag! 

 

{videobox}http://127.0.0.1/gkf_lab2/media/video/gkf.mp4{/videobox}